Udvidet kapacitet til sputterbelægning

Ny overfladebehandlingsenhed

Som svar på den stigende efterspørgsel efter overlegne sputter- og HiPIMS-belægninger, især til forme og matricer, startede CemeCon Scandinavia sit20-års jubilæumsår med at udvide belægningskapaciteten med mere end 33%.

Et nyt belægningsanlæg, der blev installeret lige før jul, øger vores kapacitet til at producere hårde keramiske belægninger betydeligt og muliggør kortere leveringstider og bedre service, især for Cr-baserede belægninger og DLC-belægninger.

Vi forstår den kritiske rolle, som rengøring og klargøring spiller i overfladebehandlingsprocessen, og derfor har vi også forbedret vores kapacitet og udvalg inden for rengøring og klargøring af emner. Ved at investere i og integrere rengøringslinjer er vi nu bedre rustet til at håndtere en lang række forskellige overfladeforhold, især for plaststøbeværktøjer.

Vi har også tilføjet nye blæseenheder til for- og efterbehandling af overfladerne for at øge kvaliteten og vedhæftningen af belægningen og for at forbedre afformningen.

Du er måske interesseret i disse artikler.

Tilbage til nyheder
METALcoat
Date:
14/09/2021
Reducer aflejringer og slid fra genbrugsplast

HyperSlip og HiPIMS-belægninger fra CemeCon er designet til at reducere aflejringer væsentligt, gøre rengøring og…

Date:
11/09/2023
HiPIMS belægninger til stans og formgiving

CemeCon har nu videreudviklet og tilpasset HiPIMS-belægninger til stanse- og formværktøjer.

Date:
07/03/2023

Udforsk dine muligheder:

Få et tilbud eller tal med en ekspert

Bestillingsformular: Beskriv din opgave eller udfordring direkte ved hjælp af vores bestillingsformular.
Bestillingsinformation: Se detaljerede oplysninger om din bestilling her.
Tal med en ekspert: Ring til os og få en samtale med en af vores dygtige medarbejdere.