Generelle vilkår og betingelser

Gældende for alle leverancer og serviceydelser fra CemeCon Scandinavia A/S.

Disse generelle vilkår og betingelser gælder for alle leverancer og serviceydelser fra CemeCon Scandinavia A/S, medmindre andet er aftalt skriftligt.

Den danske version udgør den juridisk gældende version. Oversættelserne er alene udarbejdet som en service.

1. Anvendelse
Disse betingelser gælder for alle tilbud, ordrer og leverancer fra CemeCon Scandinavia A/S (“CemeCon”), medmindre andet er skriftligt aftalt.
Kundens egne betingelser finder ikke anvendelse, medmindre de udtrykkeligt er accepteret skriftligt.
Disse betingelser udgør det samlede aftalegrundlag. Fravigelser af disse betingelser er kun gyldige, såfremt de foreligger i en skriftlig aftale underskrevet af begge parter.
CemeCon bevarer alle rettigheder til egne processer, metoder, know-how og tekniske løsninger, uanset om disse anvendes i forbindelse med den konkrete opgave.
Kunden opnår ingen rettigheder til CemeCons tekniske løsninger, processer eller know-how.

 

2. Tilbud og ordre
Tilbud er baseret på de oplysninger, kunden har givet.
Ordren anses først for endeligt accepteret, når CemeCon påbegynder arbejdet eller fremsender en Order Confirmation eller anden skriftlig accept.
Kunden er ansvarlig for, at alle relevante specifikationer, tegninger og krav er korrekte og fuldstændige. CemeCon er ikke ansvarlig for fejl, der skyldes mangelfuld eller ukorrekt dokumentation.
Ændringer i ordregrundlaget efter ordreafgivelse kan medføre ændringer i pris og leveringstid.

 

3. Emnernes tilstand
Alle emner behandles i den stand, hvori de modtages.
Det forudsættes, at emnerne er egnede til den aftalte behandling og leveres i behandlingsklar stand.
CemeCon er ikke ansvarlig for fejl, skader eller mangler, der skyldes:

  • emnernes materiale, konstruktion eller tidligere anvendelse
  • forurening, rust, belægninger, propper eller fremmedlegemer
  • utilstrækkelig eller forkert forbehandling
  • mangelfulde eller urigtige oplysninger fra kunden

 

4. Ekstraarbejde
Såfremt emnerne ikke er i behandlingsklar stand, forbeholder CemeCon sig ret til:

  • at udføre nødvendigt ekstraarbejde mod tillæg
  • at fremsende nyt tilbud
  • at lade arbejde udføre hos tredjepart
  • eller at afvise/returnere emnerne

Ekstraarbejde kan omfatte, men er ikke begrænset til, rensning, afrensning, fjernelse af propper eller anden nødvendig forberedelse.
CemeCon er berettiget til at anvende kvalificerede underleverandører til udførelse af hele eller dele af opgaven. CemeCon er ansvarlig for, at sådanne underleverandører er underlagt passende fortrolighedsforpligtelser.

 

5. Pris
Priser er baseret på tilbud og forudsætter, at emner leveres i behandlingsklar stand.
Ændringer i mængde, tilstand eller specifikation kan medføre prisjustering.
Ved manglende betaling af forfaldne fakturaer er CemeCon berettiget til at standse igangværende arbejde og afvise nye ordrer, indtil betaling har fundet sted.
CemeCon er endvidere berettiget til at kræve forudbetaling eller sikkerhedsstillelse ved fremtidige leverancer.

 

6. Leveringstid
Leveringstider er vejledende og beregnes fra den arbejdsdag, hvor emnerne er modtaget, registreret og vurderet af CemeCon. Emner, der modtages uden for normal åbningstid eller så sent på en arbejdsdag, at registrering og indledende vurdering ikke med rimelighed kan gennemføres samme dag, anses for modtaget den efterfølgende arbejdsdag.
Ved beregning af leveringstider medregnes alene CemeCons normale arbejdsdage. Danske helligdage samt CemeCons offentliggjorte lukkedage medregnes ikke. Gældende åbningstider og lukkedage fremgår af CemeCons hjemmeside.
Forsinkelser, som skyldes emnernes tilstand, ekstraarbejde eller forhold på kundens side, medfører en tilsvarende forlængelse af leveringstiden.
Forsinkelse giver ikke ret til erstatning.
CemeCon er berettiget til at foretage delleverancer.
Såfremt færdigbehandlede emner ikke kan leveres eller modtages rettidigt af kunden efter meddelelse om færdiggørelse, er CemeCon berettiget til at opkræve lagerleje efter CemeCons til enhver tid gældende satser.
Såfremt emnerne fortsat ikke er afhentet eller kan leveres inden 90 dage efter meddelelse om færdiggørelse, er CemeCon berettiget til efter skriftligt varsel at bortskaffe emnerne for kundens regning og risiko.

 

7. Risiko og transport
Kunden er ansvarlig for transport af emner til CemeCon, herunder korrekt emballering og sikring af emnerne.
CemeCon sender som udgangspunkt emnerne retur til kunden, medmindre andet er aftalt.
For den konkrete ordre gælder den aftalte leveringsklausul og den dermed forbundne risikoovergang. Såfremt der ikke udtrykkeligt er aftalt andet, vælger CemeCon transportør og transportform efter eget skøn. Såfremt kunden ønsker anvendelse af anden transportør eller særlige transportvilkår, er CemeCon berettiget til at fakturere de hermed forbundne meromkostninger og administrative omkostninger.
CemeCon kan tegne transportforsikring i forbindelse med transport, men dette udvider ikke CemeCons ansvar ud over, hvad der følger af den aftalte leveringsklausul og disse betingelser.
Ved transportskader eller bortkomst skal kunden uden ugrundet ophold kontakte CemeCon. CemeCon håndterer herefter sagen over for transportør og/eller forsikring. CemeCon hæfter ikke for transportskader ud over, hvad der dækkes af transportør eller relevant forsikring.
For kunder uden for EU gælder, at kunden er ansvarlig for korrekt udfærdigelse af eksport-, import- og tolddokumentation.
Emner, der sendes til CemeCon med henblik på overfladebehandling og efterfølgende returnering, kan være omfattet af særlige toldprocedurer, herunder aktiv forædling. Kunden skal derfor kontakte CemeCon inden afsendelse af emner fra lande uden for EU med henblik på modtagelse af de nødvendige instruktioner og oplysninger vedrørende forsendelse, toldbehandling og dokumentation.
Omkostninger, forsinkelser, afgifter, gebyrer eller bøder, der skyldes mangelfuld, urigtig eller manglende dokumentation fra kundens side, kan viderefaktureres til kunden.
Såfremt CemeCon må anvende væsentlig ekstra tid på håndtering af told- eller importforhold som følge af kundens forhold, er CemeCon berettiget til at fakturere den medgåede tid efter gældende timesatser.

 

8. Force majeure
CemeCon er ikke ansvarlig for manglende eller forsinket opfyldelse, der skyldes force majeure eller forhold uden for CemeCons rimelige kontrol, herunder men ikke begrænset til driftsforstyrrelser, maskinnedbrud, leverandørsvigt, arbejdskonflikter, transportforstyrrelser eller myndighedsindgreb.
I sådanne tilfælde er CemeCon berettiget til at udskyde levering eller annullere ordren uden ansvar.

 

9. Ansvar og bevisbyrde
CemeCon er ikke ansvarlig for fejl, der udspringer af emnernes tilstand før behandling.
Det påhviler kunden at dokumentere, at en eventuel fejl eller mangel skyldes CemeCons behandling.
CemeCon er under ingen omstændigheder ansvarlig for:

  • driftstab
  • tabt avance
  • indirekte tab eller følgeskader

CemeCons samlede ansvar er i alle tilfælde begrænset til det fakturerede beløb for den pågældende ordre.
CemeCon er alene ansvarlig for skade på emner, i det omfang det dokumenteres, at skaden er forårsaget ved væsentlig fejl eller forsømmelse fra CemeCons side under behandlingen.
Ansvarsbegrænsningen gælder dog ikke i det omfang andet følger af ufravigelig lovgivning.

 

10. Egenskaber og anvendelse
CemeCon udfører belægningen i overensstemmelse med de aftalte specifikationer og den kvalitetskontrol, der er aftalt mellem parterne.
Sådanne egenskaber forudsætter, at emnerne er egnede til behandling og anvendes under normale og forudsatte driftsforhold.
CemeCon garanterer ikke levetid, slidstyrke eller performance i den konkrete anvendelse, da dette afhænger af forhold uden for CemeCons kontrol.
Der ydes ingen garanti for egnethed til et bestemt formål.
Kunden er ansvarlig for, at emnerne og deres anvendelse overholder gældende lovgivning.
Kunden er ansvarlig for at vurdere og validere emnernes og belægningens egnethed til den konkrete anvendelse.
Oplysninger, anbefalinger, testresultater, tidligere leverancer eller teknisk rådgivning fra CemeCon udgør ikke garanti for opnåelse af bestemte resultater i kundens produktion eller anvendelse.

 

11. Rådgivning
Rådgivning om valg og anvendelse af belægninger gives på baggrund af erfaring og tilgængelige oplysninger.
Rådgivning er vejledende og uden garanti for resultat.
Kunden er selv ansvarlig for den endelige anvendelse.

 

12. Udviklingsopgaver
Udviklings- og forsøgsopgaver udføres som “best effort” og uden garanti for opnåelse af specifikke resultater.
Medmindre andet er skriftligt aftalt, overdrages ingen immaterielle rettigheder til kunden.

 

13. Reklamation
Kunden skal undersøge emnerne straks efter levering.
Reklamation over synlige fejl eller mangler skal ske skriftligt senest 5 arbejdsdage efter levering.
Reklamation over fejl eller mangler, som ikke med rimelighed kunne konstateres ved den indledende undersøgelse, skal fremsættes skriftligt uden ugrundet ophold efter, at fejlen er eller burde være opdaget, og senest 6 måneder efter levering.
Manglende rettidig reklamation medfører, at leverancen anses for godkendt, og kunden fortaber retten til at gøre manglen gældende.

 

14. Tolerancer og variation
Mindre variationer og enkelte afvigelser i belægningen kan forekomme som led i processen og anses ikke som fejl, såfremt den overordnede funktion og anvendelighed ikke påvirkes væsentligt.
For hver enkelt leverance anses op til 2 afvigende emner pr. påbegyndte 100 leverede emner som en sædvanlig procestolerance og udgør ikke en mangel.
Emner med afvigelser inden for denne tolerance berettiger ikke kunden til erstatning eller andre misligholdelsesbeføjelser.
Reklamationer skal vurderes i forhold til den samlede leverance og ikke på baggrund af enkeltstående emner.
Ved vurdering af reklamationer skal der tages hensyn til emnernes tilstand, geometri, materiale, overfladekvalitet og øvrige forhold, som kan påvirke resultatet af behandlingen.

 

15. Udbedring
Ved berettiget reklamation er CemeCon berettiget til efter eget valg:

  • at udbedre arbejdet
  • eller at genbehandle eller omlevere emnerne

Kunden kan ikke gøre andre misligholdelsesbeføjelser gældende.
CemeCon hæfter ikke for omkostninger til demontering, montering, produktionsstop, sortering, transportomkostninger eller andre følgeomkostninger i forbindelse med en reklamation.

 

16. Ret til at afvise arbejde
CemeCon forbeholder sig ret til at afvise emner, som vurderes uegnede til behandling.

 

17. Fortrolighed
Parterne forpligter sig til at behandle alle tekniske, kommercielle og øvrige fortrolige oplysninger, som modtages i forbindelse med samarbejdet, fortroligt og alene anvende oplysningerne i forbindelse med samarbejdet mellem parterne. Oplysningerne må ikke videregives til tredjemand uden den anden parts forudgående skriftlige samtykke, medmindre dette er nødvendigt for aftalens opfyldelse ved anvendelse af underleverandører eller følger af lov eller myndighedskrav.

Fortrolighedsforpligtelsen gælder ikke oplysninger, som er offentligt kendte, lovligt modtaget fra tredjemand uden fortrolighedsforpligtelse eller udviklet uafhængigt af de modtagne oplysninger.

Såfremt parterne har indgået en særskilt fortrolighedsaftale (NDA), har denne forrang for nærværende bestemmelse.

 

18. Lovvalg og værneting
Enhver tvist afgøres efter dansk ret ved de danske domstole med værneting i Aarhus.

 

Juli 2026

Udforsk dine muligheder:

Få et tilbud eller tal med en ekspert
  • Bestillingsformular: Beskriv din opgave eller udfordring direkte ved hjælp af vores bestillingsformular.
  • Information om ordren: Se detaljerede oplysninger om din ordre her (tilgængelig på dansk).
  • Tal med en ekspert: Ring til os og få en samtale med en af vores dygtige medarbejdere (tilgængelig på dansk).